Status

Lidský mozek se skládá ze tří mozků, které spolu vzájemně fungují. Každá přináší jiné vzorce pro naše jednání. Mezimozek (mozek šelem) upřednostňuje status. Lidé u nichž tato část mozku vítězí, jsou lehce vznětliví a agresivní, zaútočíte-li například na jejich rodinu nebo děti. Mezimozek pak velí k jednoznačné reakci. Ideálně zabít nebo alespoň praštit.

Tyto zkraty registrujeme pravidelně ve fotbalových nebo hokejových zápasech. Nejznámější je asi selhání v té době nejlepšího fotbalisty světa Zinediho Zidana ve finále MS 2006. Přečtěte si, jak se k tomuto případu s vyjádřil deník Sport (10.7.2006)

Zidanova hlavička zůstává záhadou, hlavní aktéři nemluví

Co přesně stálo za tím, že Zinédinu Zidanemu ujely v prodloužení nedělního finále fotbalového mistrovství světa nervy a hlavou poslal k zemi italského obránce Marka Materazziho, zůstane možná navždy obestřeno tajemstvím. Ani jeden z aktérů nechce o konfliktu mluvit. Podle Francouzů musel být jejich idol vyprovokován, Zidane už ale podobné zkraty v minulosti předvedl.</em>

<em>Podle francouzské televizní stanice LCI hráč údajně Zidanovi, který má alžírské kořeny, řekl, že je terorista. Jinou verzi nabídla brazilská televize Globo, která si k řešení záhady přizvala odborníka na odezírání ze rtů, jehož služeb využila už v základní skupině při luštění pokynů trenéra Carlose Alberta Parreiry. Po shlédnutí televizních záznam, specialista prohlásil, že Materazzi dvakrát označil Zidanovu sestru za prostitutku.</em>

Všimněme si, nevíme přesně, o co přesně šlo, ale zřejmě šlo o slovní útok na status Zidana. Důležité je, že mezimozkem jsou tyto reakce a vendety, vnímány jako správné řešení. Vždyť například další špičkový francouzský reprezentant David Trezeguet, prohlásil , že „Zinedin může odejít s hlavou nahoře. Ten druhý (Materazzi) ale ne, i když vyhrál pohár. V životě jde o víc než o fotbal.“ V podobném duchu hovořil při přijetí  francouzské fotbalové reprezentace v Elysejském paláci prezident Chirac, který Zidanemu veřejně sklonil tuto poklonu: „Jste fotbalový virtuóz a taky se řídíte srdcem. Proto vás má Francie ráda.“ To, že možná právě toto byl moment, kvůli kterému Francie nezískala titul mistra světa, bylo zapomenuto. V roce 2012 pak svět obletěla informace, že Alžírský sochař Abdil Abdisamid zvěčnil tento ojedinělý okamžik fotbalové historie v pětimetrovém bronzovém sousoší, které nyní stojí na Náměstí George Pompidoua v Paříži, před známým muzeem moderního umění Centre Pompidou. Socha následně byla zakoupena Arabským muzeem v Dauha (Katar), i odsud však byla po pár týdenech odstraněna. Vyvolala kritiku od náboženských konzervativců, kteří věří, že podporuje modloslužbu; Jiní si mysleli, že podporuje násilí nebo má špatný vkus. Nelze se asi divit, že budí velmi rozporuplné reakce, tak jako náš trojjediný mozek, takže její osud je nejistý. 

Pro Zidaneho byla důležitější osobní čest, než sportovní vítězství. Právě takovéto rychlé rozpoznávání reálnosti, toho co je důležitější, toho co je skutečně podstatné ještě zvyšuje schopnost vůdcovství mozku šelem.

 

 

 

Napsat komentář